Gardenia

blog ogrodniczy

Glicynia

wrz 15, 06:27
przez Paweł Szymański
Brak komentarzy

Pnącza owijające się pędami

Glicynia (słodlin) – Wisteria jest z pewnością najefektowniej kwitnącym pnączem z tej grupy. Dwa uprawiane u nas gatunki pochodzą z Dalekiego Wschodu, z Chin i Japoni. Oba mają motylkowe, nierównomiernie zabarwione, bladofioletowe kwiaty. Pachną silniej lub słabiej i są zebrane w zwisające grona.

Czytaj dalej...

wrz 4, 07:08
przez Paweł Szymański
Brak komentarzy

Krajowe gatunki pnączy cz. V

Chmiel kojarzy się najczęściej ze sztucznie stworzonym lasem wysokich tyczek na plantacjach oplecionych jego pędami. Starodawna to na naszych ziemiach uprawa. Pieśń “Oj chmielu, chmielu” pochodzi z XVI w., a mowa w niej o właściwościach chmielowego piwa. Technologia produkcji tego napoju znana była u nas od dawna, a jego wpływ na organizm człowieka znakomicie oddają stare polskie przysłowia, jak: “Ludziom odmiana od chmielu dana”, “Nie lubi chmiel za stołem cicho siedzieć”, “O chmielu, chmielu czynisz głupich wielu”.

Czytaj dalej...

sie 10, 08:01
przez Paweł Szymański
Brak komentarzy

Krajowe gatunki pnączy cz. IV

Powojnik alpejski rośnie w regionach górskich, na wapiennych skałach. Od wczesnego lata możemy oglądać jego wijące się pędy obsypane niebieskimi kwiatami, przystrajające niewysokie świerczki, a później, od wczesnej jesieni aż do zimy – roznoszone przez wiatr puchate kule jego owoców. Powojnik alpejski (Clematis alpina) należy do rodziny jaskrowatych.

Czytaj dalej...

lip 20, 03:33
przez Paweł Szymański
Brak komentarzy

Krajowe gatunki pnączy cz. II — Wiciokrzew pomorski

Wiciokrzew pomorski dostarcza nam z kolei zgoła odmiennych, chociaż nie mniej pamiętnych wrażeń. Rośnie najczęściej w wilgotnych lasach zachodniej, a szczególnie północno-zachodniej Polski, na Dolnym Śląsku i Pomorzu. Na skraju lasu rozwiesza pod drzewach i krzewach barwne i obfite girlandy kwiatów. W mglisty słoneczny poranek, tam gdzie wysoka roślinność bagienna występuje wespół z bujnymi wiciokrzewami, wydaje się, że roztacza się przed nami tropikalny las w miniaturze.

Czytaj dalej...

bluszcz

lip 11, 08:33
przez Paweł Szymański
Brak komentarzy

Krajowe gatunki pnączy cz. I — Bluszcz

W czasie spacerów i dalszych wycieczek zwracają niekiedy naszą uwagę rośliny, które albo wytrwale wspinają się na drzewa czy ściany domów, albo — nie mogąc rosnąć w górę o własnych siłach — zarzucają swoją sieć na płoty lub krzewy. Obserwując je w naturze rzadko uświadamiamy sobie, że są to liany, które w innym klimacie czynią niedostępnym wnętrza lasów. U nas osiągają one dużo skromniejsze rozmiary. Choć zatraciły swój groźny wygląd ną nadal bardzo dekoracyjne. Co to za rośliny, jak się nazywają i jak wyglądają dowiemy się o tym z poniższego artykułu.

Czytaj dalej...

cze 21, 10:09
przez Paweł Szymański
Brak komentarzy

Świat pnączy

Jedną z ciekawszych form zdobywania świata i przestrzeni przez rośliny jest zdolność wspinania się. Dzięki temu liczne gatunki o długich i cienkich łodygach, korzystając z podpór jakimi są pnie drzew i skały, wynoszą swe liście ku światłu słonecznemu.

Czytaj dalej...