Gardenia

blog ogrodniczy

paź 12, 06:29
przez Paweł Szymański
Komentarze zamknięte

W jaki sposób rozmnaża się i uprawia paprocie pod szkłem?

Najpopularniejszą z uprawianych w doniczkach paproć Nefrolepis exaltata rozmnaża się przez podział starszych egzemplarzy lub przez ukorzenienie rozłogów za pomocą przykulkowania ich do ziemi. Okres rozmnażania trwa przez całe lato – do września. Ziemia przeznaczona do uprawy powinna zawierać dużo próchnicy. Najbardziej odpowiednia jest mieszanina torfu i ziemi liściowej z piaskiem w stosunku 1:2:1. Nawożenie pogłówne stosowane po dostatecznym ukorzenieniu się roślin, może być na zmianę organiczne i mineralne.

Czytaj dalej...

paź 5, 11:16
przez Paweł Szymański
Brak komentarzy

System Pot-in-Pot

Do umieszczania w doniczce większej przystępuje się gdy korzenie zaczynają przerastać na zewnątrz doniczki mniejszej.
Najczęściej stosowane warianty tego systemu:

1). Roślina w doniczce 3,8 cm -> doniczka o objętości 1 l -> doniczka o objętości 6 l
2). Roślina w doniczce o objętości 0,4 l -> doniczka o objętości 1 lub 3l

Doniczki wraz z roślinami ustawione są bezpośrednio na glebie lub na macie z wełny mineralnej, umieszczonej w strumieniu pożywki. Wprowadzenie systemu “pot-in-pot” już obecnie umożliwiło częściową mechanizację przesadzania roślin przyczyniając się do znacznych oszczędności deficytowej robocizny.

Czytaj dalej...

wrz 21, 09:07
przez Paweł Szymański
Brak komentarzy

Uprawa warzyw w sztucznych podłożach

Panująca w obecnej chwili uprawa roślin w szklarniach w podłożu naturalnym – glebie, napotyka na coraz większe trudności. Do najważniejszych problemów związanych z tym sposobem uprawy należą:

  1. Trudności z utrzymaniem składników pokarmowych w glebie na optymalnym dla uprawianej rośliny poziomie; szczególnie niebezpieczne jest powszechnie występujące zasolenie gleby.
  2. Trudności z utrzymaniem w glebie właściwego stosunku wody do powietrza.
  3. Nasilające się choroby, szkodniki pochodzenia glebowego.

Czytaj dalej...

Glicynia

wrz 15, 06:27
przez Paweł Szymański
Brak komentarzy

Pnącza owijające się pędami

Glicynia (słodlin) – Wisteria jest z pewnością najefektowniej kwitnącym pnączem z tej grupy. Dwa uprawiane u nas gatunki pochodzą z Dalekiego Wschodu, z Chin i Japoni. Oba mają motylkowe, nierównomiernie zabarwione, bladofioletowe kwiaty. Pachną silniej lub słabiej i są zebrane w zwisające grona.

Czytaj dalej...

wrz 4, 07:08
przez Paweł Szymański
Brak komentarzy

Krajowe gatunki pnączy cz. V

Chmiel kojarzy się najczęściej ze sztucznie stworzonym lasem wysokich tyczek na plantacjach oplecionych jego pędami. Starodawna to na naszych ziemiach uprawa. Pieśń “Oj chmielu, chmielu” pochodzi z XVI w., a mowa w niej o właściwościach chmielowego piwa. Technologia produkcji tego napoju znana była u nas od dawna, a jego wpływ na organizm człowieka znakomicie oddają stare polskie przysłowia, jak: “Ludziom odmiana od chmielu dana”, “Nie lubi chmiel za stołem cicho siedzieć”, “O chmielu, chmielu czynisz głupich wielu”.

Czytaj dalej...

sie 10, 08:01
przez Paweł Szymański
Brak komentarzy

Krajowe gatunki pnączy cz. IV

Powojnik alpejski rośnie w regionach górskich, na wapiennych skałach. Od wczesnego lata możemy oglądać jego wijące się pędy obsypane niebieskimi kwiatami, przystrajające niewysokie świerczki, a później, od wczesnej jesieni aż do zimy – roznoszone przez wiatr puchate kule jego owoców. Powojnik alpejski (Clematis alpina) należy do rodziny jaskrowatych.

Czytaj dalej...

lip 20, 03:33
przez Paweł Szymański
Brak komentarzy

Krajowe gatunki pnączy cz. II — Wiciokrzew pomorski

Wiciokrzew pomorski dostarcza nam z kolei zgoła odmiennych, chociaż nie mniej pamiętnych wrażeń. Rośnie najczęściej w wilgotnych lasach zachodniej, a szczególnie północno-zachodniej Polski, na Dolnym Śląsku i Pomorzu. Na skraju lasu rozwiesza pod drzewach i krzewach barwne i obfite girlandy kwiatów. W mglisty słoneczny poranek, tam gdzie wysoka roślinność bagienna występuje wespół z bujnymi wiciokrzewami, wydaje się, że roztacza się przed nami tropikalny las w miniaturze.

Czytaj dalej...