Gardenia

blog ogrodniczy

W jaki sposób rozmnaża się i uprawia paprocie pod szkłem?

| Komentarze zamknięte

Najpopularniejszą z uprawianych w doniczkach paproć Nefrolepis exaltata rozmnaża się przez podział starszych egzemplarzy lub przez ukorzenienie rozłogów za pomocą przykulkowania ich do ziemi. Okres rozmnażania trwa przez całe lato – do września. Ziemia przeznaczona do uprawy powinna zawierać dużo próchnicy. Najbardziej odpowiednia jest mieszanina torfu i ziemi liściowej z piaskiem w stosunku 1:2:1. Nawożenie pogłówne stosowane po dostatecznym ukorzenieniu się roślin, może być na zmianę organiczne i mineralne. Temperatura szklarni, w której uprawiane są nefrolepisy, powinna wynosić zimą 10-12°C, latem zaś ok. 20°C. Formy “plumosa”, odznaczające się fryzowanymi liśćmi, wymagają nieco wyższej temperatury.
Nefrolepisy można uprawiać w doniczkach lub bezpośrednio na parapetach. Doniczki używane do uprawy mają średnicę 10-14 cm. Rozstawa przy uprawie na parapetach powinna wynosić 30×30 cm lub 40×40 cm, w zależności od siły wzrostu roślin.
W pomieszczeniu, w którym rosną paprocie, należy często zraszać rośliny i chodniki, aby zapewnić konieczną przy tej uprawie wysoką wilgotność powietrza. W dni słoneczne należy rośliny cieniować. Optymalna temperatura powietrza dla rozwoju nefrolepisów wynosi 20-22°C.

Komentarze zamknięte

    Komentowanie zakończone dla tego artykułu