Gardenia

blog ogrodniczy

maliny

Odmiany malin polecane do uprawy — Cz. I

| Brak komentarzy

Nowoczesna uprawa malin byłaby prawie niemożliwa gdybyśmy nie zastąpili starych odmian przez odmiany nowe, plenniejsze, odporniejsze na choroby, wytrzymalsze na mróz, o owocach bardziej przydatnych na przetwory i mrożonki.

Odmiany maliny czerwonej owocujące tylko latem

Malling Promise — odmiana wczesna, plenna, należy do doboru i jest najbardziej rozpowszechniona w całym kraju. Rośliny wyróżniają się silnym wzrostem i bardzo dużą siłą krzewienia się. Pędy średnio grube i grube, odchylone, z dużą liczbą kolców, które latem posiadają jasno czerwonobrązowe zabarwienie. Owoce duże, szerokostożkowate, czasem zaokrąglone, czerwone, często z jaśniejącym wierzchołkiem. Pestkowce liczne, dobrze zrośnięte ze sobą. Owoce delikatne, bardzo smaczne, deserowe i przydatne na różnego rodzaju przetwory i mrożonki. Odmiana bardzo wartościowa i polecana do wszystkich typów nasadzeń.

Malling Seedling — odmiana wczesna, plenna, znana w uprawie od kilkudziesięciu lat. Rośłiny wyróżniają się silnym wzrostem i dużą siłą krzewienia się. Pędy średnio grube, wyraźnie odchylone, z licznymi ciemnowiśniowymi kolcami. Owoce duże i bardzo duże, szerokostożkowate, czasem zaokrąglone, z wyraźnie jaśniejszym wierzchołkiem. Pestkowce silnie zrośnięte ze sobą. Owoce delikatne, bardzo smaczne, deserowe i przydatne na różnego rodzaju przetwory i mrożonki. Odmiana wartościowa polecana do wszystkich typów nasadzeń.

Malling Jewel — odmiana wczesna, średnio plenna, bardzo popularna w Szkocji, u nas wprowadzona do próbnych nasadzeń. Charakteryzuje się silnym wzrostem i małą siłą krzewienia się. Pędy grube, sztywne, pokryte zaledwie sporadycznie występującymi kolcami, które przez długi czas są barwy zielonej.
Owoce średniej wielkości, stożkowate, lub lekko walcowate, czerwone. Pestkowce drobne, bardzo silnie zrośnięte ze sobą. Owoce bardzo smaczne, deserowe, przydatne na kompoty i mrożonki. Odmiana cenna, polecana do uprawy amatorskiej i do próbnych nasadzeń produkcyjnych. Rośliny powinno się sadzić gęściej niż inne, silnie krzewiące się odmiany.

Malling Exploit — odmiana wczesna, średnio plenna, która siłą wzrostu, porą dojrzewania i wartością smakową owoców zbliżona jest do odmiany Malling Promise. Różni się od niej głównie nie tak sztywnymi pędami i bardzo licznymi, drobnymi jasnobrązowymi kolcami. Odmiana polecana do amatorskiej uprawy.

Rubin — odmiana plenna, a nawet bardzo plenna, późniejsza o około 3 dni od odmiany Malling Promise, mało popularna, ponieważ nie posiadamy jeszcze roślin wolnych od chorób wirusowych. Charakteryzuje się silnym wzrostem i bardzo małą siłą krzewienia się. Pędy grube i bardzo grube, często z bocznymi rozgałęzieniami, pokryte intensywnym szarym nalotem i licznymi fioletowo-wiśniowymi kolcami.

Latham — odmiana plenna, późniejsza o około 7 dni od Malling Promise, od szeregu lat powszechnie uprawiana w całym kraju. W porównaniu do większości opisanych odmian wyróżnia się dużą wytrzymałością na mróz. Ponadto charakteryzuje się silnym wzrostem i dużą siłą krzewienia się. Pędy średniej grubości, liczne, pokryte intensywnym niebieskawym nalotem woskowym i sporadycznie występującymi kolcami.
Owoce drobne do średnich, kuliste, lekko spłaszczone, krwistoczerwone. Pestkowce luźno zrośnięte ze sobą, tak że łatwo się rozpadają już w czasie zbioru. Owoce soczyste, delikatne, przydatne głównie na soki i dżemy. Odmiana niezbyt polecana ze względu na małe owoce i dużą wrażliwość roślin na mączniak.

Norna — odmiana nowa, wczesna, bardzo plenna, znana dopiero z nasadzeń odmianowo porównawczych. Charakteryzuje się silnym wzrostem i średnią siłą krzewienia się. Pędy posiada grube, sztywne, pokryte średnio licznymi kolcami.
Owoce średniej wielkości, lekko stożkowate, spłaszczone, żywo czerwone. Pestkowce dość luźno zrośnięte ze sobą. Owoce smaczne, deserowe i przetwórcze. Odmiana bardzo cenna, polecana do sprawdzenia w różnych typach nasadzeń.

Brak komentarzy

    Komentowanie zakończone dla tego artykułu